Dobrodružství cestování po Asii Název: Dobrodružství cestování po Asii
  přednáška z cyklu CCV
Přednáškový cyklus v rámci programu Centra Celoživotního Vzdělávání.

10. 10. 2017: Korejský poloostrov – život na obou stranách 38. rovnoběžky (RNDr. Miloš Podpěra) Miloš Podpěra vás zavede do KLDR – jedné z nejhůře přístupných zemí na světě, kde poněkud zamrzl čas. Projedeme se hlavním městem Pchjongjangem, navštívíme hory a buddhistický chrám na severu a po jižní dálnici dojedeme až na samotnou horkou 38. rovnoběžku, která politicky rozděluje celý Korejský poloostrov. Nebude chybět ani pohled do jižní části poloostrova, kde funguje stát zcela demokratický a patří k ekonomicky nejvyspělejším zemím světa. Uvidíme dynamický Soul, „Zlaté město“ Kjongdžu, nejkrásnější hory Soraksan i největší přístav Pusan.

24. 10. 2017: Šrí Lanka – perla Indického oceánu (Helena Holzknechtová) Marco Polo označil Šrí Lanku za nejkrásnější ostrov na světě. A nebyl daleko od pravdy. Šrí Lanka, v minulosti známá jako Cejlon, byla obdařena nesmírným kulturním bohatstvím a přírodní diverzitou. Kilometry pláží a hektary čajových plantáží, obrovské stúpy, množství buddhistických chrámů, stáda slonů, zahrady koření a koloniální architektura – to jsou věci, která vás hned napadnou při zmínce o Cejlonu. Málokdo však ví, že je možné vydat se sem i za turistikou do hor, za původními obyvateli Véddy nebo se potápět se žraloky.

7. 11. 2017: Japonsko – země šokujících kontrastů (Bc. Denis Birjukov) Západní svět je už několik století přitahován exotikou a neuchopitelností této vzdálené ostrovní země. Navštivte s námi Japonsko a poznejte šokující kontrasty tisíciletých tradic a nejmodernější technologie, spěch velkoměst a hluboký klid zenových chrámů, uvidíte majestátní hrobky, chladné a elegantní mrakodrapy, rýžová políčka za okny vlaku řítícího se třísetkilometrovou rychlostí, a v neposlední řadě místo, kde se před 70 lety násilně zastavil čas.

21. 11. 2017: Neuvěřitelná Indie křížem krážem (Zdeněk Štipl, Ph.D.) Seznamte se s rozmanitostí Indie! Ukážeme vám nejznámější památky severní Indie – včetně těch nejpopulárnějších, jako je Tádž Mahal či "Kámasútra v kameni" v Khadžuráhu. Zavedeme vás také do barevných pouštních měst a paláců Rádžasthánu, podíváte se s ní i na jih země, který – pro vás možná nečekaně – překypuje zelení čajových plantáží a tropických lesů.

5. 12. 2017: Krásy Indočíny – Vietnam a Kambodža (Mgr. Bao Do) Tématem přednášky budou dvě velice zajímavé a dějinami těžce zkoušené země někdejší Indočíny – nesmírně rozmanitý Vietnam a turisty pozapomenutá Kambodža, následník někdejší mocné khmerské říše. Nabídneme Vám záběry z hektické Hanoje, zastavíme se v zátoce Zanořujícího se draka a na dalších zajímavých místech Vietnamu, samozřejmě nakoukneme i do Kambodže – zejména do nádherného komplexu Angkor Wat, pohlceného tropickou džunglí.

2. 1. 2018: Čína – skvosty říše Středu (Mgr. Jan Pospíšil) Čína není jen stát, je to vlastně celý kontinent rozlohou a pestrostí srovnatelný s Evropou. Je to země mnoha národů, kultur a kuchyní. Země všech typů krajin – od nejvyšších velehor přes pouště až k mořskému pobřeží. Je to nejdynamičtěji a nejrychleji se vyvíjející a hlavně měnící se země na světě. Představíme vám nejznámější památky na bohatou čínskou historii i nádherné přírodní oblasti právem zařazené na seznam Světového dědictví UNESCO, zavedeme vás i do největších a nejmodernějších ekonomických center 21. století.

16. 1. 2018: Filipíny – ostrovy ohnivého kruhu (RNDr. Miloš Podpěra) Ukážeme vám exotický koktejl ještě stále málo navštěvovaných, turisty opomíjených lákadel – barokní katedrály z dob španělské kolonizace, monumentální 2000 let staré rýžové terasy, Čokoládové hory, filipínský endemit – nejmenší primát na světě, aktivní vulkány... a hlavně průzračné smaragdové moře s korálovými útesy.

30. 1. 2018: Bhútán – tajemné království pod Himálajem (PhDr. Adam Horálek, Ph.D.) Slovem i obrazem vám přiblížík cestovatelů, kteří vám přiblíží mnoho Asijských lokal

Datum Čas Akce
Žádné záznamy

Kalendář akcí

<<  prosinec 2018  >>
 po  út  st  čt  pá  so  ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
101112
17
2425
      

Aktuality